تاریخ : پنجشنبه 2 خرداد 1392 | 04:05 ب.ظ | نویسنده : حمید قربانی نیا


ایا شما با کافه کتاب اشنا هستید؟

ایا شما از علاقه مندان به کتاب خوانی هستید؟
به کافه کتاب بیایید


کافه کتاب اندیشهبرچسب ها: کتاب، نشر، انتشارات، نویسنده، کتاب خانه، کتاب فروشی، کتب، رمان، داستان، نقد کتاب، معرفی کتاب،

تاریخ : شنبه 11 بهمن 1393 | 04:50 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

«دنیای ترسناکی است. این حقیقت بدیهی نیاز به اثبات ندارد.» 

نام کتاب: تونل
نویسنده: ارنستو ساباتو
مترجم: مصطفی مفیدی
ناشر: انتشارات نیلوفر
رمان کوتاه تونل حکایت تلخ و تاریک نقاش آشفته و منزوی است به نام خوان پابلوکاستل و دلمشغولی اش به یک زن. نام داستان: «تونل» کنایه یی است به تنهایی و انزوای شخصیت اصلی آن. کاستل نقاش نسبتاً معروفی است که ترجیح می دهد کمتر دیده شود. از منتقدان متنفر است و احساس می کند که کارش را هیچ کس نمی فهمد: « بیش از هر گروه دیگری از نقاش ها بیزارم. البته تا حدی به آن علت که نقاشی رشته یی است که من بهتر از رشته های دیگر از آن سر در می آورم و معلوم است که برای ما بسیار موجه تر است که از چیزهایی که از آن سر در می آوریم بیزار باشیم.» در یک نمایشگاه گروهی کاستل متوجه زنی می شود که به نکته یی در تابلوی او که دیگران نسبت به آن بی اعتنا بودند توجه نشان می دهد. زن از نمایشگاه می رود و کاستل روزهای متمادی به او فکر می کند تا این که یک بار به صورت اتفاقی او را در خیابان می بیند و تعقیبش می کند. در تمام این مدت کاستل مشغول خیالبافی است که در اولین ملاقات چه چیزی به زن بگوید. کاستل و زن با هم آشنا می شوند. اسم زن ماریا ایربیارنه هانتر است...
ساباتو اهل آرژانتین هست . کتاب تونل او توجه زیادی را به خود جلب نمود. کامو درباره این رمان گفته : تلخی و تندی، شور و حرارت آن را می ستایم. همچنین گراهام گیرین نیز گفته که به خاطر تحلیل روان شناختی اش  عمیقا آن را ستایش می کنم .فلسفه کتاب را نیز مبتنی بر فلسفه اگزیستانسیالیسم می دانند.تاریخ : یکشنبه 5 بهمن 1393 | 01:00 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: اتفاق
نویسنده: گلی ترقی
ناشر: انتشارات نیلوفر
سال انتشار: 1393
رمان «اتفاق» نوشته گلی ترقی از تازه‌ترین کتاب‌هایی است که انتشارات نیلوفر به چاپ رسانده است. «اتفاق» اولین رمان گلی ترقی است که از سه سال پیش در انتظار دریافت مجوز انتشار است. به گزارش خبرآنلاین، گلی ترقی می‌گوید که «این رمان را در فرانسه نوشته است و برعکس کتاب‌های دیگر او این اثر خاطره نیست و در برگیرنده داستان یک خواهر و برادر از کودکی تا شصت‌سالگی است.» او نوشتن این رمان را هم مثل اسم کتاب یک اتفاق می‌داند. او که همیشه داستان کوتاه نوشته، این بار یک رمان خلق کرده، رمانی 300 صفحه‌ای که می‌گوید اگر ادامه می‌دادم به 500 صفحه هم می‌رسید.او می‌گوید: «این قصه مثل یک گربه لوس آمد نشست روی کاغذهایم آن‌قدر گفت من، که مجبور شدم کاری که در دست داشتم کنار بگذارم و این رمان را شروع کنم.»ترقی این رمان را رمانی می‌داند که در آن قصه‌گویی او به معنای واقعی کلمه خود را نشان داده است. او این رمان را رمانی خوشبخت می‌داند که برعکس قصه‌های دیگری نه از نوستالژی و نه از مرگ در آن خبری است و رمان فقط زندگی است.
حضور چشمگیر «اتفاق» در فهرست پرفروش‌ها و پیشی گرفتن از محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین آثار، اتفاق جالبی پس از انتشار آن بوده است.تاریخ : شنبه 27 دی 1393 | 01:26 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

نام کتاب: قصه گو

نویسنده: ماریو بارگاس یوسا

مترجم: یحیی خوئی

ناشر: نشر چشمه

برنده جایزه نوبل 2010قصه گو نام رمان دیگری از ماریو بارگاس یوسا است که توسط نشر چشمه منتشر شده است. در این رمان نیمه طولانی نویسنده سبک خاصی از نویسندگی را به کار برده است. در این کتاب یوسا در مراحل مختلف سؤالاتی را مطرح می کند که در بدنه ی غالباً بیمار کشورهای جهان سوم وجود دارند. بدنه ی این کشورها اکثراً دچار بیماری های مشابهی هستند.  او در این رمان به تفاوت‌های فرهنگی اقشار مختلف کشور پرو پرداخته و در عین حال به بررسی مشکلات اجتماعی و مدیریتی کشورهای جهان سوم پرداخته است فرمانروایان خودکامه و بی فرهنگ که در هر حال نگران مطامع خود هستند و با دستاویز قرار دادن بهانه هایی از هیچ جنایتی دست برنمیدارند. پیش گرفتن این گونه سیاست ها باعث ایجاد نوعی لختی و فساد در جامعه می شود که یوسا در قصه گو به خوبی از توصیف آن برآمده است. برنده ی نوبل ادبیات سال 2010 در این کتاب به مسائل بی شمار دیگری رجوع می کند که خود از این اجمال فراتر رفته و مستلزم تحلیل گویاتر و جامع تری است.

مطالعه کتاب هایی از این دست که به آسیب شناسی مشکلات کشورهای جهان سوم می پردازد می تواند در آگاه کردن مردم در کشورهایی همچون کشور ما مفید باشد.
تاریخ : یکشنبه 21 دی 1393 | 12:12 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: بیچارگان
نویسنده: فئودور داستایوفسکی
مترجم: خشایار دیهیمی
ناشر: نشر نی


 

"بیچارگان" نخستین رمان فئودور داستایوسکی رمان نویس مشهور روس و یکی از بزرگترین نویسنده‌های جهان است.این کتاب، رمان کوتاهی است که داستانش به شکل مکاتبه بین دو شخصیت زن و مرد، ماکار الکسیویچ و واروارا الکسیونا، روایت می شود؛ زن و مردی که هر دو فقیرند و در اتاق کوچکی در میان مستاجران دیگر زندگی می کنند.موضوع داستان روایت فقر است. عده ای این رمان را متاثر از داستان شنل نوشته ی نیکولای گوگول می دانند

بیچارگان، در زمستان 1844-45 نوشته و بازنویسی شد. در ماه مه داستایوفسکی نسخه دستنویس رمان را به دمیتری گریگاروویچ، نویسنده نامدار روسی، به امانت داد. گریگاروویچ دستنویس را نزد دوستش نکراسوف برد. هر دو با هم شروع به خواندن دستنویس کردند و سپیده دم  آن را به پایان رساندند. سپس نزد داستایوفسکی رفتند و به خاطر شاهکاری که آفریده بود به او تبریک گفتند. نکراسوف آن را با این خبر که "گوگول تازه ای ظهور کرده است" نزد بلینسکی، منتقد معروف روسی برد و او پس از لحظه ای تردید بر حکم نکراسوف مهر تایید زد. روز بعد بلینسکی با دیدار داستایوفسکی فریاد زد : "جوان! هیچ می دانی چه نوشته ای؟... تو با بیست سال سن ممکن نیست خودت بدانی." داستایوفسکی سی سال بعد این صحنه را "شعف انگیزترین لحظه حیاتش" خواند.

این  کتاب از سال 1337 تا کنون توسط چندین مترجم با عناوین مختلف به فارسی برگردانده شده است. یکی از این ترجمه ها توسط خشایار دیهیمی انجام شده و نشر نی آن را منتشر کرده است. 


 تاریخ : چهارشنبه 17 دی 1393 | 10:43 ق.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

نام کتاب: روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریغ
نویسنده:احمد شاملو
ناشر: نشر مازیار
کتاب «روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریغ» که در واقع سفرنامه غیرشخصی احمد شاملو به آمریکا نوشته شده در سال‌های ۶۸ و ۶۹ است، برای اولین بار در ایران منتشر شد.

 به گزارش خبرگزاری کتاب ایران استقبال گسترده علاقمندان کتاب از سفرنامه احمد شاملو به آمریکا، مهم‌ترین اتفاق فهرست پر فروش‌ترین کتاب‌های کتابفروشی‌های تهران را در هفته جاری رقم زد؛

احمد شاملو نخستین بار در فروردین ماه ۱۳۶۹ خبر داد که در حال نوشتن کتاب «سفر میمنت» است.

در آن زمان احمد شاملو به دعوت «مرکز پژوهش و تحلیل مسائل ایران سیرا (CIRA)» به آمریکا سفر کرده بود. وی در سخنرانی خود در دانشگاه برکلی در آبان ۶۸ نیز درباره کتاب جدیدش چنین گفته بود: البته این یک سفرنامه شخصی نیست، بلکه از زبان یک پادشاه فرضی، احتمالاً از طایفه منحوس قاجاریه روایت می‌شود، تا برخورد دو جور تلقی و دو گونه فرهنگ و برداشت اجتماعی برجسته‌تر جلوه کند. و اینکه قالب طنز را برایش انتخاب کردم، جهتش این است که جنبه‌های انتقادی رویدادها را در این قالب بهتر می‌شود جا انداخت.

مراد شاملو از «دو گونه فرهنگ یا برداشت اجتماعی» رویارویی فرهنگ فارسی‌زبانان مهاجر با فرهنگ کشور میزبان بود که در آن زمان از سویه‌های طنزآمیز بی‌بهره نمانده بود. احمد شاملو در «کتاب میمنت» این سویه‌های طنزآمیز را برجسته می‌کند و جلوی چشم خواننده می‌گذارد.

ناصرالدین شاه قاجار دستی توانا در سفرنامه‌نویسی داشت. سفرنامه عتبات و سفرنامه او به مازندران و خراسان و همچنین سفرنامه‌هایش به فرنگ در تاریخ ادبیات ایران به عنوان آثاری ماندگار در سفرنامه‌نویسی ثبت شده‌اند. سفرنامه اول و دوم این پادشاه قاجار به فرنگ به خط خودش و سفرنامه سوم او به خط برخی ملازمانش مانند فخرالدوله و ابوالقاسم خان ناصرالملک و ابوالحسن خان فخرالملک نوشته شده است.

احمد شاملو «کتاب میمنت»‌اش را بر گرفته این سنت قجری، این‌بار با زبانی طنزآمیز و پرریشخند نوشته است.
«کتاب میمنت» در چندین فصل تنظیم شده است: «گزارش روز به روز»، «ذکر معموه مشهوره برقلی»، «الله صفا»، «در وجه تسمیه ولایت قالی‌فورنیا»، «تکمله در شکایت از کج‌تابی روزگار غدار»، «پاره‌ای افاضات تاریخی که حتماً یادمان باشد بدهیم به آب طلا بنویسند»، «فصل اندر باب اینکه جواب‌های هوی است»، «تفضل الهی شاخ و دم ندارد»، «زبان سعدی علیه‌الرحمه داشت از دست می‌رفت که بحمدالله…»، «به قبر پدرش خندیده که گفته شاهنامه آخرش خوش است» و «اوضاع مملکت قاراشمیش است»

 آیدا سرکیسیان، همسر شاملو، خاطرنشان کرد که کتاب «روزنامه سفر میمنت اثر ایالات متفرقه امریغ» که توسط نشر مازیار منتشر شده با اجازه و رضایت وراث قانونی احمد شاملو منتشر شده است و حقوق این اثر طی قراردادی که سالها پیش بسته شده به ناشر این کتاب واگذار شده است.


طبقه بندی: تازه ها،

تاریخ : دوشنبه 15 دی 1393 | 01:58 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


تاریخ : جمعه 12 دی 1393 | 08:00 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

"هر که با شمشیر زندگی کند، با شمشیر هم میمیرد"نام کتاب: سوربز
نویسنده: ماریو بارگاس یوسا
مترجم: عبدالله کوثری
ناشر: نشر علم


خورخه ماریو پدرو بارگاس یوسا (1936) داستان‌نویس، مقاله‌نویس، سیاست‌ مدار و روزنامه‌نگار اهل پرو است. یوسا یکی از مهمترین رمان‌نویسان و مقاله‌نویسان معاصر آمریکای جنوبی و از معتبرترین نویسندگان نسل خود است.

رمان سوربز نوشته ماریو بارگاس یوسا‌ تصویر تکان دهنده یک دیکتاتور است. ماریو بارگاس یوسا با نوشتن رمان خشم‌آلود و مسحور کننده «سور بز»، اثرى از خود به جا گذاشته که در پانتئون کوچک رمان‌هاى کلاسیک آمریکای لاتین، در کنار «پاییز پدرسالار» گابریل گارسیا مارکز و «من برتر» اگوستو روآ باستوس قرار مى‌گیرد، آثارى که خطرات و مزایاى جنبى اقتدار گرایى و عواقب مرگبارى که دیکتاتور‌ها مى‌توانند بر زندگى مردم عادى داشته باشند، مورد کند و کاو قرار مى‌دهند. این کتاب جا افتاده‌ ترین اثر داستانى آقاى بارگاس یوسا از زمان انتشار رمان دلچسب «عمه جولیا» (۱۹۸۲)است، همان قدر که آن کتاب کمیک بود این کتاب سیاه و تراژیک است. یوسا در رمان "سوربز" به سراغ (رافائل لئونیداس تروخیو مولینا) و سال های حکمرانی او بر کشور کوچک (دومنیکن) رفته است . ما در این رمان خواندنی شاهد  چگونگی به قدرت رسیدن تروخیو و تثبیت  اقتدارش  و نوع اقدامات و دیدگاه ها و سیر اضمحلال و شکل مرگش خواهیم بود  و رمان که بر اساس حوادث دوره سى ساله حکومت «رافائل تروخییو» (۱۹۶۱-۱۹۳۰) بر جمهورى دومینیکن نوشته شده، تصویر تکان دهنده و حیرت آورى از یک دیکتاتور ارائه مى‌دهد، یکى از شخصیت‌هاى رمان او را «شیطان» مى‌خواند و مى‌گوید: "تمام بلایایى که کشورش در طول تاریخ به واسطه اشغال شدنش توسط‌ هائیتی، تهاجم اسپانیا و آمریکا، جنگ‌هاى داخلی، نزاع بین فرقه‌ها و رهبران شان، تحمل کرده و تمام فجایع طبیعی، مثل زمین لرزه و توفان‌هاى ویران‌گر که از آسمان و دریا و مرکز زمین بر مردم دومینیکن نازل شد، یک طرف و بلایى که تروخییو با استبداد خودش بر سر این کشور آورد، یک طرف"

 نویسنده های زیادی تا کنون در کتاب هایشان سراغ نقد قدرت و تحلیل و رد شرایط و سیستم های دیکتاتورساز رفته اند ولی شاید کمتر نویسنده ای با جدیت و ثابت قدمی و انضباط بارگاس یوسا به انجام این مهم پرداخته باشد .

طبقه بندی: رمان های خارجی،

تاریخ : یکشنبه 7 دی 1393 | 10:17 ق.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: انعکاس
نویسنده: منیر مهریزی مقدم
ناشر: انتشارات شادان
سال انتشار: 1393
رمان "انعکاس" آخرین اثر رمان نویس ایرانی "منیر مهریزی مقدم" است که در سال 93 منتشر شده و به بازار آمده است.

مهریزی مقدم که نویسنده آثاری چون کوچه، مدارا، شب آفتابی، غروب دل و ... است به گفته خود، رمان هایش را بر اساس حوادث و رویدادهایی که می شنود و یا فیلم هایی که می بیند انتخاب می کند و دیده ها و شنیده هایش را با قوه تخیل خود گسترش و پروبال می دهد. او می تواند از یک سوژه کوچک، داستانی بزرگ بسازد.

اکنون پس از رمان موفق هویت، تازه ترین اثر مهریزی مقدم به نام انعکاس به چاپ رسیده است. این بار نیز این کتاب توسط انتشارات شادان منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

ناشر در مقدمه این اثر و در معرفی آن آورده است: "داستان پیش رو با قلم آشنای نویسنده، بدون قضاوت‏ های كلیشه ‏ای، خواننده را می‏برد تا یك تجربه جدید، یك نگاه تازه به زندگی دیگران، و خوش به حال كسانی كه با شنیدن انعكاس زندگی افراد دیگر برای خود پایه ‏ای صحیح را می‏ ریزند، نه اینكه پس از سال ها، تجربه و عبرتی شوند برای دیگران! "

طبقه بندی: تازه ها، رمان های ایرانی،
برچسب ها: رمان ایرانی،

تاریخ : چهارشنبه 3 دی 1393 | 03:58 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: پسرکی با پیژامه راه راه
نویسنده: جان بوین
مترجم: هرمز عبداللهی
ناشر: نشر چشمه


در سال 2006 «جان بوین» نویسنده‌ ایرلندی با رمان جمع‌وجور «پسرکی با پیژامه‌ راه‌راه» به جدول پرفروش‌ترین رمان‌های دنیای ادبیات انگلیسی‌زبان راه یافت. رمانی که نوشتنش برای «جان بوین» تنها یک هفته و چند روز طول کشیده بود، از سوی بنیاد کودکان و جنگ جایزه‌ اثر برگزیده‌ سال را دریافت کرد و کمی بعدتر در سال 2008 دستمایه‌ فیلمی به کارگردانی «مارک هرمن» انگلیسی شد. 
این رمان در ابتدای زمان انتشار نسخه اصلی‌اش به عنوان اثری در حوزه کودک و نوجوان معرفی شد، اما به مرور جای خود را در میان رمان‌های بزرگسال باز کرد و به دلیل محتوای آن اکنون بیشتر به عنوان اثر بزرگسال شناخته می‌شود. نویسنده این رمان در یادداشت خود نوشته است: «در ماه آوریل 2004 تصویری از دو پسر بچه که در دو سوی حصار سیم‌خاردار نشسته‌اند در ذهنم شکل گرفت. می‌دانستم آن‌ها را از خانه و زندگی و دوستان‌شان دور کرده و هر یک را جداجدا به یک مکان وحشتناک آورده بودند. هیچ یک نمی‌دانست برای چه آن‌جاست و آن‌جا چه‌کار می‌کند، اما من می‌دانستم، و آن داستان این دو پسر بچه بود که اسم‌شان را برونو و شموئیل گذاشتم و می‌خواستم آن را بنویسم.»

«برونو» قهرمان این داستان ، پسری ۹ ساله است که خلال روزهای جنگ جهانی دوم و حوادث آن روزها در برلین زندگی می‌کند. کودکی که ناخواسته چهره‌ی عریان و خشن جنگ و نسل‌کشی را برای خواننده‌ی این رمان عیان می‌کند. در جریان جنگ جهانی دوم و روزهایی که اردوگاه‌های کار اجباری هیتلر جان بسیاری از زنان و کودکان را می‌گرفت، برونو و خانواده‌اش ساکن خانه‌ای می‌شوند در مجاورت دودکش‌های عظیم و سیم‌خاردارهایی که برونو درکی از آن‌ها ندارد و این آغاز راه یافتن به جهنمی انسانی است.»

جان بوین درباره‌ ایده‌ نوشتن این رمان می‌گوید: «اصولاً یک تصویر یگانه به ذهنم آمد، از دو پسربچه‌ای که در دو طرف حصار سیم‌خاردار نشسته‌اند و باهم حرف می‌زنند. و من می‌دانستم آن حصار سیم‌خاردار کجا قرار دارد. یکی از چیزهایی که خوشم آمده، این بود که از وقتی کتاب را به مردم داده‌ام تا آن را بخوانند، وقتی بوده است که آن‌ها گفته‌اند کتاب را در یک یا دو نشست، شاید هم در عرض چند ساعت خوانده‌اند. وقتی کتاب را در دست گرفته‌اند یک نفس تا آخر خوانده‌اند. زیرا من هم آن را به‌همین سرعت یک‌تکه نوشته‌ام.»تاریخ : شنبه 29 آذر 1393 | 03:03 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

نام کتاب: در کافه جوانی گمشده
نویسنده: پاتریک مودیانو
مترجم: ساسان تبسمی
ناشر: نشر چشمه
«لوکی گم‌شده است»، به نظر می‌رسد که این، قطعی‌ترین حقیقت رمان "در کافه جوانی گمشده" اثری دیگر از پاتریک مودیانو است. اما فقط به نظر می‌رسد، چرا که می‌توان چنین استنتاج کرد:«لوکی، لوکی را گم‌کرده است». دوباره با همان مفاهیم آشنای مودیانو سروکار داریم: هویت، حقیقت، زندگی و راز. 

تِم رمان «در کافه‌ جوانی گم‌شده» همان تِم آشنای داستان‌های پلیسی است. لوكی زن جوانیست که به صورت ناگهانی شوهرش را ترك كرده و شوهرش از كارآگاهی می خواهد كه به دنبال رد او باشد. 
کافه کنده پاتوق جوانان دهه 50 و 60 فرانسه است. لوکی با حضورش در كافه، جوانان كافه نشین را سخت تحت تاثیر قرارمی دهد و به كندوكاو در زندگی اش وا می دارد...
پاریس شهر کافه هاست و مودیانو رمان نویس شهر پاریس است. رمان «در کافه‌ جوانی گم‌شده» روایت هویت و حقیقت انسان امروز در شهر کافه هاست. این رمان را چهار راوی روایت می‌کنند و روایت هر کدام از آن‌ها نه تنها چهره‌ی لوکی را آشکار نمی‌کند که مدام خطوط به ظاهر مشخص سرنوشت او را کج و معوج می‌کند. زندگی مرموز لوكی چون پازل هزار تكه ای است كه با روایت از زاویه دید شخصیت های متفاوت رفته رفته كامل می شود. 

این رمان برنده دو جایزه ادبی فرانسه شده و  زنده یاد ساسان تبسمی آن را به زبان فارسی برگردانده است.

اقتباس از خبرگزاری ایبنا

تاریخ : چهارشنبه 26 آذر 1393 | 02:05 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

نام کتاب: دختری با گوشواره مروارید

نویسنده: تریسی شوالیه

مترجم: گلی امامی

ناشر: نشر چشمه
رمان "دختری با گوشواره مروارید" روایت گوشه‌ای از زندگی یان ورمیر، نقاش هلندی‌ست از زبان یک دخترک خدمتکار. ورمیر یکی از مشهورترین نقاشان عصر طلایی هلند است که ایده اصلی داستان مربوط به خلق یکی از معروف‌ترین نقاشی‌های او، یعنی پرتره دختری با گوشواره مروارید است. شوالیه با تخیل خود برای این تابلو این داستان را به رشته تقریر درآورده است. داستان «دختری با گوشواره مروارید» در قرن هفدهم می‌گذرد و در مورد دختری به نام گریت از یک خانواده فقیر است. پدر گریت بر اثر حادثه‌اى بینایى خود را از دست مى‌دهد و دیگر نمى‌تواند مخارج خانواده را تأمین كند. به همین دلیل گریت ۱۶ساله براى كمك به تأمین معاش خود و نزدیكانش به عنوان خدمتکار وارد خانه‌ ورمیر نقاش می شود. گریت درک هنری بالایی دارد و نویسنده در آغاز داستان خیلی خوب این موضوع را برای خواننده بیان میکند. ماجرا از جایی جذاب می‌شود که گریت آرام‌آرام اعتماد ورمیر را جلب می‌کند و به‌عنوان دستیار پا به کارگاه نقاشی او می‌گذارد و اینجاست که تریسی شوالیه شروع می‌کند به روایت دقیق نقاشی‌های ورمیر...

این رمان زیبا در ایران توسط گلی امامی ترجمه شده و نشر چشمه آن را منتشر کرده است. این رمان جزء یکی از پرفروش ترین های نشر چشمه محسوب می شود. تاریخ : سه شنبه 18 آذر 1393 | 03:41 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: دود
نویسنده: حسین سناپور
ناشر: نشر چشمه

حسین سناپور داستان نویس کشومان از سال 1363 در کنار نوشتن داستان‌ به نگارش نقد داستان و نقد فیلم وحتی فیلمنامه‌نویسی مشغول بوده و آنها را در نشریات مختلف به چاپ رسانده است. از حدود سال 1372 به مدت هفت سال به عنوان روزنامه‌نگار در بخش‌های ادب و هنر چهار روزنامه کار کرد. تدریس داستان‌نویسی وی از سال 79 شروع شد و نخستین کتاب‌های چاپ شده او داستان‌های بلندی برای نوجوانان بود با نام‌های «پسران دهکده» از انتشارات سروش و «افسانه و شب طولانی» از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان.

رمان «نیمه غایب» وی در سال 1378 از سوی نشر چشمه به بازار کتاب راه یافت و رمان پرفروشی بود که در یک سال 15 باز تجدید چاپ شد و جایزه «مهرگان ادب» را نیز به خود اختصاص داد. دیگر رمان‌های او عبارتند از: «ویران می‌آیی»، «شمایل تاریک کاخ‌ها»، «با گارد باز» و «سمت تاریک کلمات» که رمان اخیر نیز برگزیده ششمین دوره جایزه هوشنگ گلشیری شد.

مجموعه اشعار او با نام «سیاهه من» (سال 1389) و «خانه این تابستان» (سال 1392)، «آداب خداحافظی» (سال 1392) منتشر شده‌اند.

آخرین رمان منتشر شده از حسین سناپور "دود" نام دارد که انتشار آن هشت سال طول کشید. طبق گفته حسین سناپور، این رمان دو، سه سالی نزد او باقی مانده بود و چند سالی نیز در وزارت ارشاد.


حسین سناپور درباره موضوع این رمان در وبلاگ شخصی‌اش نوشته است: «شاید بشود گفت مثلا موضوعش اجتماعی است و زمان وقوع ماجراهاش معاصر است. گرچه ماجراهایش حدود 10  یا دوازده سال پیش اتفاق می‌افتد. البته زمان دقیقش چندان مهم نیست، از این جهت که با وقایع تاریخی خاصی گره نخورده،‌ اما با فضا و مسائل این رمان طبعا گره خورده است، یا دست‌کم من امیدوارم که این اتفاق افتاده باشد.»
تاریخ : جمعه 14 آذر 1393 | 04:34 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: آمدیم خانه نبودید
نویسنده: نسرین ظهیری
ناشر: نشر ثالث

"آمدیم خانه نبودید" یکی از تازه های دنیای کتاب به قلم نسرین ظهیری است که روایت گر وضعیت کنونی خانه ٤٤ تن از نویسندگان، شعرا ،هنرمندان و مشاهیر ایران است که در تهران زندگی می کرده اند . به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، در این کتاب نویسنده سراغ خانه های مشاهیری چون بدیع الزمان فروزانفر، عبدالحسین زرین کوب، سعید نفیسی، محمد معین، صادق هدایت، سیمین دانشور، نیما یوشیج، احمد شاملو، اخوان ثالث، فوغ فرخزاد، هوشنگ ابتهاج، ملک الشعرا بهار، حسین منزوی، سهراب سپهری، محمد مصدق ، مهرداد اوستا و....رفته است. محله به محله ،کوچه به کوچه و پلاک به پلاک، پرسان پرسان رد خانه های مشاهیر را گرفته و با ساکنان، وراث، همسایه ها، کسبه محل و هم پاتوقی های مشاهیر به گفتگو نشسته است. 
 
نسرین ظهیری کوشیده با نثری شاعرانه در گزارش های میدانی اش مخاطبان را به میهمانی باشکوهی دعوت کند به صرف درک لحظه های شاعرانه و خلسه نویسندگان بزرگ و نشستن در محضر خانه هایی که نت های جاودانه در ان ها پا گرفته است. لمس دیوارهایی که رازهای سر به مهر تاریخ سیاسی ایران را در سینه دارند،مهمانی کاشی های ابی زنگاری.  
 
در کنار روایت خانه ها نویسنده در مقدمه کتاب به نتایج جالبی از یافته هایش نیز اشاره می کند: "از میان این ٤٤ خانه حدود چهل درصدشان ثبت تاریخی شده اند و تا اندازه ای از گزند تخریب روزگار دورند. از بین خانه های ثبت شده تاریخی ٢٢ درصد به شکل موزه در امده اند، ٥٨ درصد میراث داران مشاهیر میراث پدری و همسری را فروخته اند. همچنین از میان خانه هایی که ثبت تاریخی نشده اند ٦٥ درصدشان تخریب شده و جز نامی نامفهوم چیزی باقی نمانده است."
 
احمد مسجد جامعی که بر این کتاب مقدمه ای نوشته است در مورد کتاب "آمدیم خانه نبودید" می گوید: "این مجموعه بر خلاف برخی از آثار و نوشته ها که سر گذشت خانه های تاریخی تهران را مرور کرده اند به جای پرداختن و معرفی عمارت دوله ها و سلطنه ها که معمولا بسیار مجلل و اعیانی هستند به معرفی خانه های اهالی فرهنگ و هنر در تهران پرداخته است. خانه هایی که اعتبارشان را از بزرگان این مرز و بوم گرفته اند و اکنون با جستجوی فراوان باید ردی از آن ها در کوچه و محله های تهران پیدا کرد"
طبقه بندی: تازه ها،

تاریخ : سه شنبه 11 آذر 1393 | 11:29 ق.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

نام کتاب: پاریس جشن بیکران  A Moveable Feast
نویسنده: ارنست همینگوی
مترجم: فرهاد غبرایی
ناشر: کتاب خورشیدپاریس جشن بیکران، یادداشت ها و خاطرات زندگی ارنست همینگوی از دوران جوانی او بین سال های 1921 تا 1926 در پاریس است و ارزشمندترین بخش از دستنوشته های به جا مانده از اوست كه برای اولین بار پس از مرگش منتشر شد و به سرعت در میان پرفروشترین كتابهایش جای گرفت.

همینگوی در روزگار جوانی و پیش از به شهرت رسیدن به پاریس سفر کرد. این کتاب حاصل تجربیات و دیدارها و زندگی در پاریس، پایتخت ادبیات و هنر جهان است، که با آنکه سختی های زیادی برای او به همراه داشت اما امید و اشتیاق و شور زندگی در آن غالب بود و در حقیقت نتیجه این سفر بود که باعث شد همینگوی "همینگوی" شود و به شهرت و اعتبار جهانی دست پیدا کند. 

کتاب به زبان فرانسه Moveable Feast نام دارد که به معنی جشنی است كه سالانه در روز معینی از هفته برگزار می شود (مانند چهارشنبه سوری در ایران) و بنابراین هر سال تاریخش تغییر می كند.ماریو بارگاس یوسا، نویسنده مشهور، كتاب را «طلسمی جادویی» می داند كه «هر فصلش داستان كوتاهی است آراسته به حسنهای بهترین داستانهای همینگوی» ، داستانهایی چنان سر زنده و شفاف كه زندگی منظم و پر شتاب نویسنده شان را پیش چشم خواننده به تصویر می كشند، تصاویری از روزهایی كه شهرت در گوشه و كنار پاریس در انتظار همینگوی جوان بود، پاریسی كه همینگوی در مورد آن به یكی از دوستان خود می نویسد :«اگر بخت یارت بوده باشد تا در جوانی در پاریس زندگی كنی، باقی عمرت را ، هر كجا كه بگذرانی ، با تو خواهد بود ، چون پاریس جشنی است بیكران.»

 این کتاب در ایران توسط فرهاد غبرایی ترجمه شده شده و انتشارات کتاب خورشید آن را به چاپ رسانده است. تاریخ : چهارشنبه 5 آذر 1393 | 04:02 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

"تنهایی را فقط در شلوغی می شود حس كرد ."
حتما بسیاری از شما با رمان معروف "سمفونی مردگان" آشنایی دارید. داستان بسیار معروف و ستوده شده عباس معروفی که شهرت این نویسنده نامی به انتشار این رمان در دهه شصت بازمی گردد. البته رمان "سمفونی مردگان" شناخته شده تر از آن است که نیاز به معرفی داشته باشد اما همیشه عده ای هستند که بسیاری از کتاب های معروف را نخوانده باشند. 

این داستان در خصوص یک خانواده است که ۴ فرزند دارند. پدر خانواده یک تاجر موفق است که بخاطر اعتماد بی مورد به یک افسر پلیس باعث از هم پاشیده شدن خانواده می شود. اختلاف نظرهای فرهنگی و اجتماعی ، خودخواهی ، حسادت و موارد این چنینی نیز افراد خانواده را درگیر خود کرده است...

 داستان از 4 فصل تشكیل شده كه هر فصل از زبان یك روای نقل می شود و افکار و عقاید و طرز فکر هر راوی علاوه بر معرفی های قصار و جمله ای در هر قسمت مشخص میشود. این رمان زیبا برنده جایزه سال 2001  بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سورکامپ شده است. 

در پشت جلد این کتاب آمده است: 

" ساعت آقای درستکار بیش از سی سال است که از کار افتاده؛ در ساعت پنج و نیم بعداز ظهر تیر ماه سال 1325. ساعت سر در کلیسا سالها پیش از کار افتاده بود و ساعت اورهان را مردی با خود برده است؛ اما زمان همچنان می گردد و ویرانی به بار می آورد.
سمفونی مردگان، رمان بسیار ستوده شدۀ عباس معروفی، حکایت شوربختی مردمانی است که مرگی مدام را بر دوش می کشند و در جنون ادامه می یابند، در وصف این رمان بسیار نوشته اند و بسیار خواهند نوشت؛ و با این همه پرسش برخاسته از این متن تا همیشه برپاست؛ پرسشی که پاسخ در خلوت تک تک مخاطبان را می طلبد:
کدام یک از ما آیدینی پیش رو نداشته است، روح هنرمندی که به کسوت سوجی دیوانه اش درآورده ایم، به قتلگاهش برده ایم و با این همه او را جسته ایم و تنها و تنها در ذهن او زنده مانده ایم. کدام یک از ما؟ "

 
طبقه بندی: رمان های ایرانی،

تاریخ : دوشنبه 3 آذر 1393 | 11:58 ق.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: ژوزف باسامو

نویسنده: الکساندر دوما

مترجم: ذبیح الله منصوری

ناشر: نگارستان کتابهمیشه نام الکساندر دوما و یا ذبیح الله منصوری هر یک به تنهایی بر روی یک کتاب می تواند انگیزه کافی برای خواندن آن کتاب باشد. حال اگر یک رمان هر دوی این نام ها را به عنوان نویسنده و مترجم بر روی خود داشته باشد این انگیزه را دو چندان می کند. یکی از این کتاب ها رمان تاریخی ژوزف بالسامو است...


ژوزف بالسامو به فرانسوی (Joseph Balsamo)‏ نام کتابی است اثر الکساندر دوما نویسندهٔ اهل فرانسه که در ایران در سه جلد با ترجمه ذبیح الله منصوری منتشر شده‌است. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است و در حقیقت مقدمه‌ای است بر کتاب غرش طوفان اثر همین نویسنده. در کتاب ژوزف بالسامو و کتاب غرش طوفان خواننده با دلایل، روند و چگونگی پیروزی انقلاب فرانسه آشنا می‌شود.در اعتبار این کتاب همین بس که ذبیح الله منصوری در مقدمه آن آورده است: "کسی که رمان تاریخی "ژورف بالسامو" و رمان تاریخی "غرش طوفان" را بخواند دیگر هیچ رمان تاریخی در نظرش جلوه نخواهد کرد مگر آنکه به قلم الکساندر دوما باشد" 

از خواندن این کتاب لذت ببرید...تاریخ : پنجشنبه 29 آبان 1393 | 09:46 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.
کتاب بخوانیم...


تاریخ : دوشنبه 26 آبان 1393 | 01:20 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.
تاریخ : جمعه 23 آبان 1393 | 11:28 ق.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.


نام کتاب: بیراه
اثر: پاتریک مودیانو
مترجم: آرش نقیبیان
ناشر: انتشارات فرهنگ آرش


کتابی که امروز برای معرفی انتخاب کردیم یکی دیگر از آثار زیبای مودیانو به نام "بیراه" است که در ایران توسط آرش نقیبیان به فارسی برگردانده شده و توسط انتشارات فرهنگ آرش به چاپ رسیده است
در این کتاب نیز مانند سایر آثار مودیانو عنصر جستجو و پرسه زنی در شهر به دنبال هویت گمشده به چشم می خورد.    

مترجم در باره این اثر گفته است: مودیانو رمان‌نویسی است با اندیشه‌های عمیق فلسفی و هستی‌شناختی. او در رمان « بیراه» که فلسفی‌ترین رمانش محسوب می‌شود، درباره‌ی دو مقوله‌ی هویت و حافظه کنکاش می‌کند. بیش‌تر قهرمانان آثار مودیانو از اختلال شخصیت و هویت رنج می‌برند. راوی داستان «بیراه» مرد جوانی است که تصمیم می‌گیرد پس از سال‌ها به جست‌وجوی پدر خود بپردازد. این جست‌وجو او را به سال‌های بسیار دور و مقارن با جنگ دوم جهانی می‌برد. در این میان، راوی داستان با گروه مشکوکی آشنا می‌شود که با پدر راوی در ارتباط‌اند. مودیانو در این رمان زیبا با ضرب‌آهنگی جذاب خوانندگان را مجذوب می‌کند و به تحسین وامی‌دارد.  

این کتاب بی‌گمان مهم‌ترین رمان پاتریک مودیانوست و برای اولین‌بار به فارسی ترجمه شده است. رمان «بیراه» در سال 1972 برنده‌ی جایزه‌ی بزرگ آکادمی فرانسه شده و تا امروز به 30 زبان ترجمه شده است.تاریخ : سه شنبه 20 آبان 1393 | 09:20 ب.ظ | نویسنده : الف. ب. نون.

تعداد کل صفحات : 7 :: 1 2 3 4 5 6 7

  • قالب میهن بلاگ
  • آریس پیکس
  • ضایعات